Jak jeździć bezpiecznie podczas mgły?

Jeśli zapytałoby się kierowców, która z pór roku jest najcięższa pod względem ciężkiej sytuacji na drodze, wielu z nich bez wahania wskazałoby jesień. Nie rozpieszcza kierowców, którzy muszą się mierzyć z ciężkimi warunkami pogodowymi. Mgliste poranki i wieczory są jednymi z najczęściej występujących zagrożeń w tym czasie. Jak sobie z nią radzić?
Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią widoczność na drodze. W tym celu trzeba zadbać o czystość szyb, na których osadzają się różne zanieczyszczenia. Trzeba zadbać o odpowiednią wentylację w samochodzie, by zapobiec pojawianiu się wilgoci. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na czystość reflektorów i świateł przeciwmgielnych i mijania. Zanieczyszczenia na reflektorach mogą rozpraszać światło, co wpływa na pogorszoną widoczność.
W czasie jazdy trzeba być szczególnie wyczulonym na linie namalowane na drodze. Dzięki nim kierowcy mimo ograniczonej widoczności mogą utrzymać się w torze jazdy. Dzięki nim nie umkną nam ostrzeżenia o niebezpiecznych odcinkami jezdni. Podczas mgławicy trzeba trzymać się jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Ważne jest również to, by zachować bezpieczną odległość między samochodami. Wpływa to na wydłużony tor hamowania.
W czasie dużej mgły lepiej jest powstrzymać się od wyprzedzania lub robić to bardzo umiejętnie. Trudne warunki na drodze wymagają dostosowania się do jazdy innych samochodów. Jeśli wykonanie tego manewru jest konieczne, trzeba zadbać o zachowanie niezwykłej ostrożności. W takich sytuacjach dopuszczalne jest wykorzystanie dodatkowych sygnałów, które dokładnie zasygnalizują nasze zamiary. Warto też zwrócić uwagę na światła przeciwmgielne. Są położone nisko, ponieważ mgła nad drogą jest rzadsza, co wpływa na mniejsze odbijanie się światła.
Stosując się do wyżej wymienionych zasad, zmniejszymy prawdopodobieństwo kolizji i zadbamy o bezpieczeństwo swoje i innych kierowców na drodze.