Jak zachować bezpieczeństwo jazdy podczas deszczu?

Jazda w czasie deszczu jest testem umiejętności nawet dla najbardziej doświadczonych kierowców. Na drodze tworzy się śliska powłoka, która utrudnia zachowanie kontroli nad pojazdem. Jak radzić sobie z trudnymi warunkami w czasie deszczu?

– Po pierwsze zawsze włączaj światła. Podstawą bezpiecznej jazdy jest dobra widoczność na drodze. W czasie deszczu jest ona szczególnie utrudniona. Na drodze tworzy się tafla odbijająca światło, przez co trzeba szczególnie uważać na pojazdy takie jak autobusy czy ciężarówki. W czasie deszczu najlepiej jest stosować światła przeciwmgielne. Ważne jest też zachowanie odpowiedniej postawy w trakcie jazdy. Kierownicę powinno się trzymać obiema rękami niezależnie od warunków jazdy, jednak jazda w deszczu wymaga tego szczególności.

– W czasie ulewy kierowca musi odznaczać się szczególnym spokojem i rozwagą podczas jazdy. Jedź uważnie i zwolnij. Unikniesz w ten sposób niebezpieczeństwa związanego ze zderzeniem z innymi samochodami. Żadnemu kierowcy nie trzeba tłumaczyć jak łatwo o wypadek, gdy zacinający deszcz utrudnia widoczność a wszystkim zależy na szybkim powrocie do domu.

– Zachowaj bezpieczną odległość od innych kierowców. W czasie ulewnych dni trzeba schować brawurę do kieszeni i zdjąć nogę z gazu. Szacowana odległość między dwoma samochodami na drodze w czasie deszczu powinna być dwukrotnie większa niż normalnych warunkach. W razie kolizji zachowanie bezpiecznej odległości zapewni nam możliwość hamowania bez groźby stłuczki.

– W czasie ulewnych dni należy uważać na linie namalowane farbą. Potrafią być szczególnie śliskie i mogą utrudniać zachowanie kontroli nad autem.

– Niebezpieczeństwem na drodze mogą okazać się również kałuże. Wielu kierowców przejeżdża przez z nie z dużą prędkością, nie zważając na to, że mogliby wpaść w poślizg. Widząc kałużę

wystarczy delikatnie zwolnić i starać się zachować szczególną władzę nad kierownicą.

Pamiętajmy, że w czasie deszczu nie tylko my borykamy się z problemami na drodze. Im więcej kierowców będzie się stosować do tych zasad, tym łatwiej będzie się poruszać na drodze podczas trudnych warunków pogodowych.