Jak ustrzec się przed błędami najczęściej popełnianymi przez kursantów?

Zdając praktyczny egzamin na prawo jazdy czyha na Ciebie wiele pułapek. Czasem coś, co pozornie nie ma wpływu na naszą jazdę może stać się poważnym problemem dla egzaminatora. Niektóre problemy zaczynają się już na placu manewrowym. Oto niektóre z błędów najczęściej popełnianych przez egzaminowanych.
– Przed przystąpieniem do egzaminu sprawdź, czy masz wszystkie niezbędne dokumenty, wielu egzaminowanych nie przystępuje do egzaminu przez brak prawa jazdy.
– Zadbaj o odpowiednie i wygodne obuwie, jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet. Buty na obcasach to nie jest najwygodniejsze obuwie do jazdy samochodem. Zwłaszcza podczas egzaminu, który wymaga komfortu.
– Brak przygotowania do egzaminu – przed egzaminem zapoznaj się z zasadami egzaminowania, zasadą posługiwania się dźwignią wycieraczek, oświetleniem zewnętrznym oraz zasadą wykonywania łuku na placu.

Gdy uda Ci się wyjechać z placu pamiętaj, że parkowanie auta potrafi być bardzo problematyczne.
– Zwróć uwagę na odległość, w jakiej parkujesz auto od linii końcowej pasa ruchu.
– Sygnalizuj zamiar zmiany pasa ruchu i zmiany kierunku.
– Brak obserwacji lub niepoprawne obserwowanie w czasie manewrów (kursanci często kontrolują obraz jedynie w jednym lusterku).
– jazda przyciskania bez pedału gazu – ten błąd powoduje gaśnięcie auta.
– Uważaj na początkowe ustawienie auta – jest to szczególnie istotne przed wykonywaniem poszczególnych manewrów. Egzaminowani mają też problem ze skoordynowaniem umiejętności używania gazu, sprzęgła, hamulca na wzniesieniach.

Jednym z błędów jest też niewłaściwe podejście do egzaminu, które już na początku potrafi bardzo zaważyć na jego przebiegu oraz nieustępowanie pierwszeństwa jazdy podczas zmiany pasa ruchu.
Pamiętajmy, że prawidłowa sylwetka również wpływa na to, jak będzie nam się kierowało samochodem.

Podstawową zasadą jest jednak samodzielne myślenie! Kursanci, którzy nie mają umiejętności samodzielnego myślenia szybko wpadają w panikę i nie potrafią odnaleźć się w sytuacji, która nie była przećwiczona na kursie jazdy. Umiejętność samodzielnego ocenienia sytuacji i dostosowania się do niej jest kluczowa! Pamiętajmy, że ilu jest kierowców tyle jest zachowań na drodze. Przy zachowaniu skupienia i trzeźwego myślenia przedstawione wyżej błędy nie będą stanowiły dla nas problemu.